CL05C100JB5NNNC SAMSUNG | MLCC
Manufacturer: Samsung Electro-Mechanics
Manufacturer Part No: CL05C100JB5NNNC
Product Series: CL Series
SpecSheet: Download
Datasheet: Download
Quantity UNIT PRICE EXT PRICE
8563331 in stock
16 People watching this product now!
Payment Methods:
Size of CL05C100JB5NNNC
Size Code0402 (1005)
L Size1.00±0.05mm
W Size0.50±0.05mm
T Size0.50±0.05mm
mlcc-size
Product StatusActive
Capacitance0.01 µF
Tolerance±5%
Voltage – Rated50V
Temperature CoefficientC0G
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesFeatures Normal
ApplicationsGeneral Purpose
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0402(1005 Metric)
Size / Dimension0.039″ L x 0.019″ W (1.00mm x 0.50mm)
Thickness (Max)0.019″ (0.50mm)